Na spletni strani Sveta Evropske unije je objavljeno poročilo Sveta za konkurenčnost, ki se je odvil v Bruslju.

Vir, dokumenti in informacije o seji: Svet Evropske unije, Seja št. 3949, Bruselj, 22.–23. maj 2023

Povezana novica: Na Svetu za konkurenčnost minister dr. Papič poudaril pomen varnosti znanja (MVZI, 23. 5. 2023)


Glavni rezultati

Notranji trg in industrija

Uredba o strojih

Ministri in ministrice so dokončno odobrili uredbo o strojih.

S posodobljenimi pravili se bo evropski strojni industriji zagotovila pravna varnost za bližnjo prihodnost. Z njimi se bo zagotovila tudi visoka raven zaščite naših delavcev in delavk ter državljanov in državljank, stroji, izdelani v EU, pa bodo imeli večji ugled.

Paulina Brandberg, ministrica za enakost spolov in delovno življenje

Uredba o okoljsko primerni zasnovi

Ministri in ministrice so sprejeli stališče Sveta (splošni pristop) glede uredbe o okoljsko primerni zasnovi.

Nova uredba temelji na direktivi o okoljsko primerni zasnovi iz leta 2009 (2009/125/ES), ki zajema le izdelke, povezane z energijo, in jo spreminja v uredbo, ki se uporablja za skoraj vse kategorije izdelkov.

Če hočemo, da bodo na trgu res trajnostni evropski izdelki, se moramo tega vprašanja lotiti v izhodišču: pri zasnovi. Uredba o okoljsko primerni zasnovi bo zagotovila, da bodo izdelki, ki se prodajajo na trgu EU, primerni in pripravljeni za zeleni prehod.

Ebba Busch, ministrica za energijo, podjetništvo in industrijo ter podpredsednica vlade

Druge točke dnevnega reda

Ministri in ministrice so razpravljali o štirih pomembnih dosjejih v zvezi z evropsko konkurenčnostjo:

  • dolgoročna konkurenčnost
  • akt o neto ničelni industriji
  • 30 let enotnega trga in pozneje (med delovnim kosilom) in
  • akt o kritičnih surovinah.

Na teh štirih sejah je bila predstavljena poglobljena vizija držav članic o pomembnem svežnju o konkurenčnosti, ki ga je Komisija predstavila 16. marca. Ta razprava na ministrski ravni bo Svetu omogočila napredek pri pogajalskih stališčih v zvezi s temi dosjeji.

Enotni patentni sistem

Predsedstvo je tudi izkoristilo priložnost, da po dolgem in zapletenem procesu, ki se je začel leta 2012, obeleži začetek veljavnosti enotnega patentnega sistema 1. junija.

Enotni patentni sistem bo olajšal in pocenil dostop do evropskega patentnega sistema ter izboljšal raven patentnega varstva, saj bo omogočil pridobitev enotnega patentnega varstva v vseh sodelujočih državah članicah EU.

Raziskave

Akademsko objavljanje

Svet je sprejel sklepe o visokokakovostnem, preglednem, odprtem, zaupanja vrednem in pravičnem akademskem objavljanju, v katerih poziva k takojšnjemu in neomejenemu odprtemu dostopu pri objavljanju raziskav, ki vključujejo javna sredstva.

Če resnično verjamemo v odprto znanost, moramo zagotoviti, da lahko raziskovalci in raziskovalke svoja dognanja dajo na voljo in da se ta lahko ponovno uporabijo ter da so visokokakovostni znanstveni članki odprto dostopni vsakemu, ki jih mora prebrati. To bi moralo veljati zlasti za raziskave, ki so financirane z javnimi sredstvi: kar plačujejo vsi, bi moralo biti dostopno vsem.

Mats Persson, minister za izobraževanje, Ministrstvo za šolstvo in raziskave

Druge točke dnevnega reda

Ministri in ministrice so izmenjali mnenja o varnosti znanja in odgovorni internacionalizaciji. Razpravljali so o zaščiti odprtega raziskovalnega okolja pred vsakršnimi zlonamernimi dejavnostmi. Razpravljali so tudi o tem, kako pospešiti globalno sodelovanje na način, ki spodbuja izmenjavo znanja in izkušenj, obenem pa ščiti interese in vrednote EU. Ministri in ministrice so izmenjali najboljše prakse in nacionalne izzive pri obravnavi teh dveh vprašanj.

Evropska komisija je ministrom in ministricam pod točko Razno poročala o pečatih odličnosti.

Italijanska delegacija je predstavila kandidaturo Rima za gostitelja EXPO 2030.

Ministri in ministrice so na neformalnem kosilu razpravljali o vprašanju zanikanja znanosti.

Vesolje

Pravična in trajnostna raba vesolja

Ministri in ministrice so sprejeli sklepe Sveta o pravični in trajnostni rabi vesolja, v katerih so pozvali k evropskemu pristopu pri upravljanju vesoljskega prometa.

Vesoljske tirnice so skupna dobrina, za katero moramo skrbeti vsi – ne le zase, temveč tudi za prihodnje generacije. Še naprej moramo izkoriščati priložnosti, ki jih ponujajo satelitske tehnologije, vendar na način, ki je trajnosten, varen in pravičen za vse narode planeta.

Mats Persson, minister za izobraževanje, Ministrstvo za šolstvo in raziskave

Infografika – EU v vesolju

Druge točke dnevnega reda

Ministri in ministrice so opravili orientacijsko razpravo o vesoljski politiki EU v novem geopolitičnem okolju. Razprava je temeljila na skupnem sporočilu Komisije in ESZD z naslovom Vesoljska strategija Evropske unije za varnost in obrambo, ki je bilo predstavljeno 10. marca 2023.

Ministri in ministrice so razpravljali o vplivu vesoljske strategije EU za varnost in obrambo na izvajanje trenutnih vesoljskih programov ter o sinergijah, ki bi jih bilo mogoče doseči ob ohranjanju ciljev politike, zastavljenih z vesoljskimi programi.

Španska delegacija je ministrom in ministricam poročala o programu svojega prihodnjega predsedstva.

Svet je brez razprave sprejel tudi točke s seznama zakonodajnih in nezakonodajnih točk pod „A“.

(Skupno 51 obiskov, 1 današnjih obiskov)