Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Nacionalni inštitut za javno zdravje, Sekcija za primarno pediatrijo, Sekcija za šolsko, študentsko in adolescentno medicino, Fakulteta za šport, Inštitut za nutricionistiko, Olimpijski komite Slovenije ̶ Združenje športnih zvez, SLOADO ̶ Slovenska antidoping organizacija in Zveza potrošnikov Slovenije ob podpori nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z zdravjem mladih, so v preteklih dneh ponovno stopili skupaj in opozorili, da energijske pijače niso primerne za otroke in mladostnike. Za moč in energijo mladi potrebujejo predvsem uravnoteženo prehrano, redno ukvarjanje s športom ter kakovosten spanec oziroma dovolj počitka. Izdali so tudi letak Energijske pijače škodijo.

Sveži podatki raziskave Nacionalnega inštituta za javno zdravje Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (2022) kažejo, da energijske pijače pije kar 40,9 odstotkov mladostnikov.

Strokovnjaki poudarjajo, da je uživanje energijskih pijač ob večjih telesnih naporih oz. ob intenzivni vadbi še posebej tvegano.

Strokovnjaki v en glas poudarjajo, da je najboljša pijača voda. Energijske pijače odločno odsvetujejo. Za ustrezno preskrbo s tekočino otroci in mladostniki dnevno potrebujejo približno 1,5 litra tekočine. Najboljša je pitna voda, pa tudi nesladkani čaji, v primeru povečanih potreb pa z vodo razredčeni 100 % sadni in zelenjavni sokovi. Za dobre telesne in miselne sposobnosti naj starši skrbijo, da bodo otroci jedli zdravo, raznovrstno hrano, da bodo dovolj telesno dejavni, pa tudi, da bodo imeli pogoje za zadosten in kakovosten spanec in počitek oz. regeneracijo.

Vir in več informacij: MVI in Ministrstvo za zdravje, 18. 10. 2023

(Skupno 25 obiskov, 1 današnjih obiskov)