Evropski komisar Thierry Breton je septembra 2023 razkril obširne načrte, s katerimi namerava Evropska unija prisiliti spletne platforme, da bolj zavzeto nadzorujejo vsebine, ki jih vidijo njihovi uporabniki. Brenton želi zagotoviti, da bo vsak otrok, starš in učitelj vedel, kako prijaviti spletne vsebine, ki niso le škodljive temveč tudi nezakonite.

V ta namen želi komisar vzpostaviti široko mrežo šolskih varuhov: oseb, ki bodo v vsaki izobraževalni instituciji skrbele za ozaveščanje o novi zakonodaji, ki ureja digitalne storitve (Digital Services Act) in digitalne trge (Digital Markets Act) v Evropski uniji. Med drugim je namen zakonodaje tudi boj proti škodljivim in nezakonitim vsebinam na spletu, kot so spolne zlorabe otrok, vsebine o samomoru, spodbujanje motenj hranjenja in podobno. Predvideno rekrutiranje šolskih varuhov bo ena največjih kampanj v zgodovini Evropske unije, saj mora doseči kar 24 milijonov osnovnošolskih in 36 milijonov srednješolskih otrok po celi Evropi.

Akt o digitalnih storitvah kar 19 velikih spletnih platform zavezuje k bolj strogem nadzoru vsebin, ki jih prikazujejo svojim (še posebej mladoletnim) uporabnikom.

V okviru novih sprememb je Evropska komisija spletnima platformama Meta in Snap poslala zahtevi za informacije v skladu z aktom o digitalnih storitvah (DSA).

Komisija od platform zahteva, da zagotovita več informacij o ukrepih, ki sta jih sprejeli za izpolnjevanje svojih obveznosti v zvezi z zaščito mladoletnikov.

Vir in več informacij: Safe.si, 2. 11. 2023, in  Predstavništvo EK v Sloveniji, 10. 11. 2023

(Skupno 59 obiskov, 1 današnjih obiskov)