Ekipa raziskovalk in raziskovalcev iz Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru (UM) in Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM vabi k sodelovanju v raziskavi na temo podnebne anksioznosti.

Gre za pojav tesnobe, povezane s podnebnimi spremembami in pretečo nevarnostjo naravnih katastrof, ki lahko nastane bodisi zaradi neposrednih vplivov podnebnih sprememb na posameznika (npr. oseba izkusi travmatične okoljske dogodke) bodisi zaradi posrednega spremljanja učinkov podnebnih sprememb (npr. preko medijev). Ker je vse več ljudi (posredno ali neposredno) izpostavljenih učinkom podnebnih sprememb, pojav podnebne anksioznosti postaja vse bolj pereč. To podpirajo tudi pretekle raziskave, opravljene med slovenskimi mladimi, ki denimo kažejo, da več kot polovica udeleženk in udeležencev pri sebi vsaj včasih opaža skrbi glede podnebnih sprememb, skoraj tretjino pa podnebne spremembe skrbijo pogosto.

Brezplačni spletni program konkretneje preverja načine spodbujanja konstruktivnih strategij spoprijemanja s podnebno anksioznostjo, primeren pa je za osebe, stare 18-24 let, ki pri sebi vsaj občasno opažajo skrbi zaradi podnebnih sprememb. Sodelovanje obsega izpolnjevanje vprašalnikov in aktivno izvajanje krajših vaj, ki lahko vodijo do razbremenitve in zmanjšanja negativnih občutkov, traja pa en teden (približno 15 minut na dan), z dodatno seanso teden dni kasneje. Sodelovanje je popolnoma prostovoljno in anonimno. Raziskavo je odobrila Komisija za etičnost raziskovanja na Filozofski fakulteti UM.

Prijave zbirajo do nedelje, 7. 1. 2024, program pa se bo nato začel v ponedeljek, 8. 1. 2024.

Povezava do vprašalnika, ki preverja izpolnjevanje pogojev za vključitev v spletni program: https://1ka.arnes.si/a/2d529819.

Vir in več informacij: UM, 5. 12. 2023

(Skupno 49 obiskov, 1 današnjih obiskov)