Delovna skupina za pripravo Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja 2023–2033 je organizirala šesto javno predstavitev strokovnih stališč in predlogov. Tema tokratnega dogodka je bila gimnazijsko izobraževanje v Sloveniji.

Dogodek je potekal v prostorih Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani. Delovna skupina počasi zaključuje s svojim delom, zato je bila to zadnja javna predstavitev mnenj v organizaciji delovne skupine. V januarju prihodnje leto je predvidena javna razprava v Državnem zboru o prvih predlogih rešitev za nacionalni program vzgoje in izobraževanja.

V novici so predstavljena opažanja in mnenja vodje delovne skupine dr. Janeza Vogrinca in povzetek nagovora državne sekretarke, pristojne za področje srednjega in višjega šolstva ter izobraževanja odraslih, Jasne Rojc.

Svoje mnenje je skupaj predstavilo 9 govork in govorcev iz Univerze v Ljubljani, Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Državne komisije za splošno maturo, Državnega izpitnega centra, Zavoda za šolstvo, Gimnazije Poljane ter Prve gimnazije Maribor. Med govorci pa sta bila tudi dva upokojena ravnatelja.

V javni predstavitvi mnenj so govorke in govorci med drugim spregovorili o potrebni izbirnosti v gimnazijskem programu in upoštevanju interesov dijakov ter spodbujanju njihove ustvarjalnosti, o možnosti izvedbe programa na dveh nivojih ter o razmerju med splošno in poklicno maturo. Izpostavljeno pa je bilo tudi delo z nadarjenimi v gimnazijah. Kljub zakonskemu določilu, ki predvideva možnost prilagajanja obveznosti za nadarjene dijake, šole za ta namen ne prejmejo posebnih sredstev, zato bi bilo potrebno s strani države zagotoviti ustrezno podporo na tem področju, je bilo možno med drugim še slišati.

V novici sta v priponki objavljena še dva prispevka (Gimnazija in matura (Darko Zupanc, Državni izpitni center) in Pogled Zavoda za šolstvo na gimnazijski program (Branko Slivar, Zavod za šolstvo)).

Vir in več informacij: MVI, Urad za razvoj in kakovost izobraževanja, 19. 12. 2023

(Skupno 35 obiskov, 1 današnjih obiskov)