Na območjih, ki so utrpela posledice nedavnih poplav, se nahaja vrsta vzgojno-izobraževalnih zavodov. Večina ni utrpela resnejših poškodb, v nekaterih primerih pa se naslavlja izzive glede dostopnosti z vozili.

Natančno oceno škode na objektih vzgojno – izobraževalnih zavodov pripravljajo občine oziroma posebej oblikovane komisije. Ministrstvo do zaključka rokov prijave škode in izdelave poročil pristojnih resorjev tako še ne razpolaga s končnimi uradnimi podatki o višini škode po posameznem objektu. Stroški sanacij objektov, vrtcev in osnovnih šol, ki so bili poškodovani v nedavnih poplavah pa bodo financirani iz različnih virov.

Po najnovejših podatkih so poplave poškodovale 12 slovenskih vrtcev. Zaradi hujših posledic je oviran oziroma onemogočen le vzgojno-izobraževalni proces v enoti Gobica Vrtca Mengeš. Otroci in zaposleni so začasno prerazporejeni po nadomestnih lokacijah, med drugim je prostore zagotovila tudi Osnovna šola Mengeš.

Po zadnjih informacijah so poplave poškodovale infrastrukturo 19 osnovnih šol po Sloveniji.

Kljub nastali škodi bodo lahko s poukom v vseh poškodovanih šolah pričeli že 1. septembra. V Tretji osnovni šoli Slovenj Gradec in Osnovni šoli Simona Jenka v Kranju bodo zaradi adaptacijskih del v prvih dneh pričeli pouk v obliki dejavnosti na prostem oziroma v nadomestnih prostorih po dogovoru z občinami. V nekaterih primerih (Črna na Koroškem) so se pojavili izzivi pri dostopanju do šole in sicer s strani učencev, ki živijo na močno poškodovanih območjih. V teh primerih si po naših informacijah šole in posamezne občine prizadevajo, da bodo za vsakega posameznega učenca poiskali najboljšo možno rešitev za nemoteno opravljanje šolskega dela.

Po trenutno razpoložljivih informacijah je ujma poškodovala 5 srednješolskih zavodov. Srednje šole in dijaški domovi v času poplav in neurij niso bili huje poškodovani, zato se bo pouk v vseh zavodih pričel 1. septembra 2023.

Vir in več informacij: MVI, 23. 8. 2023

(Skupno 43 obiskov, 1 današnjih obiskov)